Як отримати податкову знижку за навчання у 2017 році

19 квітня, 14:25
192
Валентина Волік

Валентина Волік

правозахисниця

Дуже часто виникають питання: «Яким чином можна отримати податкову знижку за платне навчання у закладах освіти різного рівня акредитації?»

З 1 січня 2017 року набрав чинності Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким внесено зміни до Податкового кодексу України щодо правил включення до податкової знижки з податку на доходи фізичних осіб оплаченої вартості навчання фізичної особи.

Пунктом 166.3.3 Податкового кодексу України регламентуються правила включення до податкової знижки з податку на доходи фізичних осіб оплаченої вартості навчання фізичної особи. Зокрема там визначено дозвіл на включення до податкової знижки витрат у вигляді суми коштів, які сплачено особою за кожний повний або неповний місяць навчання у вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладах протягом звітного податкового року. З 2017 року для отримання податкової знижки, у разі оплати вартості навчання, не обов'язково мати споріднення першого ступеня. Цей член сім'ї може бути працевлаштованим, отримувати зарплату, а особа, яка оплачує на його користь вартість навчання, може включити витрати до податкової знижки. Також до 01.01.2017 р. сума витрат, дозволена до включення до податкової знижки, не могла перевищувати суми місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.

Починаючи з 2017 року всі обмеження щодо розміру витрат скасовано. Слід звернути увагу на те,що обмеження скасували саме з 01.01.2017 р., тож ті платники податку, хто реалізовуватиме право на податкову знижку за навчання за підсумками 2016 року, мусять зважати на минулорічний помісячний ліміт (у 2016 році – 1930 грн). Також слід звернути увагу на те, що у минулому 2016 році член сім'ї першого ступеня споріднення, за якого сплачували за навчання, отримував заробітну плату, то, найімовірніше, скористатися правом на податкову знижку тому, хто сплачував, фіскали не дадуть.

Протягом 2017 року до складу податкової знижки за 2016 рік включаються кошти, сплачені платником податків закладу освіти як компенсація вартості одержання середньої професійної або вищої освіти самим платником та/або членом його родини першого ступеня споріднення, який не одержує зарплату або дохід від провадження підприємницької діяльності.

Нагадаємо: з метою оподаткування до членів родини першого ступеня споріднення платника податків належать тільки його батьки, чоловік або дружина, діти (у т. ч. усиновлені)(пп.14.1.263 Податкового кодексу України).

Для відшкодування грошей у вигляді податкової знижки потрібно підготувати і надати у податкову інспекцію наступні документи:

1) Копія паспорта та ідентифікаційного коду.

2) Копія квитанцій про сплату внесків / здійснення платежів.

3) Оригінал довідки про доходи, одержані в звітному році з місця роботи (за встановленою формою).

4) Поточний рахунок в банку

5) Заява встановленого зразка про суми виплачених доходів та утриманих податків (береться у податковій.

6) Декларація про доходи та додаток до неї.

7) Копія Договору з навчальним закладом

Додатково документи для отримання податкової знижки за оплату навчання:

1) Копія свідоцтва про народження дитини або свідоцтво про одруження — у випадку, якщо декларацію подають батьки або один із подружжя.

2) Довідку з навчального закладу про те, з якого і по який період у звітному (календарному)році навчалася особа.

Якщо платник податку до кінця податкового року (в даному випадку до грудня 2017 року), тобто до, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

За отриманням більш детальної консультації та захистом своїх прав мешканцям Конотопського, Буринського, Роменського, Липоводолинського, Недригайлівського районів можна звернутись до Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Конотоп, вул. Бр. Лузанів ,буд.43 або телефонувати за номером телефону: (05447) 6-23-47 Детальну інформацію з питань, пов’язаних з отриманням безоплатної правової допомоги, можна отримати за єдиним номером цілодобової телефонної лінії безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103 або на веб-сайтах Міністерства юстиції чи Координаційного центру з надання правової допомоги.