googlePlayTopkonotop
TopKonotop
Безкоштовний додаток для Android
Встановити

Ефективна і швидка підтримка сільгоспвиробника: аграрії Сумщини приєднаються до агророзписок

8 листопада 2016, 13:31Андрій Кривулько
577
Покращити ситуацію сільгоспвиробникам нині допомагають різні механізми та інструменти. Одним передових та перевірених часом інструментів є діючий механізм аграрних розписок. Вони існують поруч з кредитами, векселями, лізінгом та іншими пропозиціями для тих, хто має справи з бізнесом на землі.

Аграрні розписки доволі новий інструмент. Минулоріч і до цієї осені в Україні їх у якості пілотного випробовування запроваджували лише у 4-х областях. З жовтня до  пілотних областей, які вже працюють з аграрними розписками, додано ще стільки ж. Серед них — й Сумську область. Відповідний спільний наказ підготовлено Міністерством аграрної політики та продовольства і Міністерством юстиції. Згідно з ним, новий інструмент поповнення обігових коштів сільгоспвиробників запроваджується у Сумській, Миколаївській, Хмельницькій та Тернопільській областях. А вся діяльність здійснюватиметься за активного сприяння Проекту Міжнародної фінансової корпорації (IFC, Група Світового банку) «Аграрні розписки в Україні» та у партнерстві зі Швейцарською конфедерацією.

Можливості, які надають агророзписки, надзвичайно перспективні і необхідні. Тому, аби детальніше ознайомитися з ними, в на Сумщині було проведено низку заходів. Важливим і етапним серед них став загальнообласний «круглий стіл». Цей агрофорум пройшов у рамках засідань загальнонаціональних прес-клубів «Українська перспектива» за участі голови Сумської ОДА, очільників держадміністрацій та органів місцевого самоврядування сільських районів Сумщини, банкірів, провідних фахівців і аналітиків агроринку та сільгоспвиробництва. У цьому форумі взяли участь всі зацікавлені аграрії, сільгоспвиробники, фермери, постачальники.

Як пояснив на круглому столі керівник проекту IFC «Аграрні розписки в Україні» Олексій Омеляненко, одним з критеріїв вибору місця, де має запроваджуватись цей механізм, стала географія розташування областей: Сумщина представляє Полісся, Миколаївщина — Причорномор’я, Хмельниччина — Поділля, а Тернопільщина — Захід України. Тож вони стануть базовими майданчиками для напрацювання моделі застосування агророзписок у цих регіонах. Важливо також і те, на думку фахівця, що згадані області розташовані не в одній, а в різних природно-кліматичних зонах, що значною мірою зумовлює їхню сільськогосподарську спеціалізацію та технології вирощування.

«Сільське господарство в таких областях, як Сумська, посідає важливе місце. Проте всім відомо, що сільгоспвиробникам часто бракує вільних коштів, — пояснює Олексій Омеляненко представникам мас-медіа під час свого виступу на брифінгу. — Допомогти вирішити це питання і покликаний наш Проект. Його метою є впровадження аграрних розписок задля покращення доступу до фінансових та матеріально-технічних ресурсів для малих та середніх агровиробників. До того ж аграрні розписки дають можливість прискорити процес отримання необхідних ресурсів, що є особливо актуальним у періоди польових робіт».

Аграрні розписки в Україні, як слідує з прес-релізу Міжнародної фінансової корпорації (IFC, Група Світового банку), запроваджуються вже з 2015 року, коли вперше Проект МФК «Аграрні розписки в Україні» стартував у Полтавській області. Вже через рік до нього приєдналися Черкаська, Вінницька та Харківська області. Станом на вересень поточного року у відкритому реєстрі Аграрних розписок було зареєстровано 60 агророзписок. Із них 16 вже закриті. Всі укладені аграрні розписки дозволили сільгоспвиробникам у Полтавській, Черкаській, Вінницькій та Харківській областях отримати понад 189 млн. грн. А це суттєве поповнення їхніх обігових коштів. Багато фермерів тепер виявляють бажання повторно оформити аграрні розписки. Бо вже на практиці переконалися в їх зручності та ефективності. Подібну вигоду вже відчули й компанії-постачальники матеріально-технічних ресурсів. Отже довіра до аграрних розписок в Україні зростає. Так само як і зацікавленість у їх застосуванні.

За словами керівника проекту IFС «Аграрні розписки в Україні» Олексія Омеляненка, місцеві органи влади демонструють підвищений інтерес до впровадження нового інструменту поповнення обігових коштів сільгоспвиробників. Ідея поширення такої діяльності на ці області була підтримана також компаніями-партнерами, які готові й надалі надавати фінансування та постачати товарно-матеріальні ресурси сільгоспвиробникам під аграрні розписки.

Організаторами Проекту Міжнародної фінансової корпорації «Аграрні розписки в Україні» всюди запроваджується єдина модель інформування аграріїв про переваги нового механізму фінансування, тож є чималий досвід, який тепер втілюватиметься й на Сумщині. Адже впровадження аграрних розписок передбачає велику підготовчу роботу, яка не обмежується лише інформаційною кампанією: треба забезпечити доступ місцевих нотаріусів до Реєстру аграрних розписок, навчити працювати з ним, провести роз’яснювальну роботу та навчання з сільгоспвиробниками.

Подальшим завданням Проекту є поширення роботи аграрних розписок на всю територію України. Адже сьогодні аграрна галузь стає однією з провідних у національній економіці, яка навіть в умовах економічної кризи стабільно демонструє зростання обсягів виробництва. Вона також є одним із провідних гравців і на світових ринках сільськогосподарської продукції. Тому спільне завдання — закріпити ці позиції і дати поштовх для подальшого розвитку українського АПК.

За матеріалами обговорень

на агрофорумі «Аграрні розписки в Україні»

підготував І.Корнєєв,

м.Суми


Підписуйтесь на сторінки topkonotop.com у Facebook та Telegram — дізнавайтесь першими про всі актуальні новини міста