googlePlayTopkonotop
TopKonotop
Безкоштовний додаток для Android
Встановити

На Сумщині планують відновити поселення 14 століття

20 серпня 2019, 11:19Топ Конотоп
358
На Сумщині планують відновити поселення 14 століття
Фото:  
Понад шість століть тому, у 1399 році, на землях Тростянецької громади – поблизу села Зарічне (історична назва – Боголюбове) відбулась битва на Ворсклі — одна з визначних подій Середньовіччя. Військо Золотої Орди зустрілося з коаліційною армією, яка складалася з литовсько-руських, польських, тевтонських та інших полків. На жаль, битва на Ворсклі завершилась перемогою татарської армії й повним розгромом литовського війська, що надовго визначило розвиток Східної Європи.

Битва на Ворсклі до сьогодні залишалася білою плямою на мапі історії України. «Саме зараз ми маємо шанс скласти матрицю історичної пам’яті, дослідивши події сивої давнини, продемонструвати їх нащадкам шляхом створення туристичного кластеру в селі Боголюбове», — говорив міський голова Юрій Бова, відкриваючи першу розширену конференція, яка пройшла 12 серпня в садибі Л. Є. Кеніга за участі широкого кола істориків, краєзнавців, працівників музеїв та представників міжнародної наукової спільноти.Учасники заходи спочатку виступили з доповідями та презентаціями, а потім жваво і плідно дискутували.

На території Тростянецької ОТГ планують відновити поселення 14 століття. За історичну основу беруть битву на Ворсклі 1399 року, — повідомляє UA Суми.
Село Зарічне Тростянецького району вважають місцем бою війська князя Литовського та його союзників із Золотою Ордою.

Марина Шаповал, вчителька історії: «За даними історичних джерел саме на середню течію річки Ворскла, це десь приблизно наша місцевість був спрямований похід великого князя литовського Вітовта у 1399 році та тут мала відбутися переправа через річку і далі відбувалася знаменита битва на річці Ворскла. Ймовірно наша місцевість може бути пов’язана з подіями цієї знаменитої битви кінця 14 століття».

На території трьох городищ розпочали археологічні розкопки. 5-ро науковців дослідили 70 м площі продовж двох з половиною тижнів.
Віталій Жигола, молодший науковий співробітник Інституту археології НАН України: «Нами були закладені шурфи розвідувальні й в шурфах зустрічалися культурні шари та кераміка скіфського часу на Зарічному 3 городищі, літописних сіверян, це так звані роменська археологічна культура та часів Давньої Русі 12-13 сторіччя. У першому шурфі ми знайшли поховання молодої дівчини 12 сторіччя з прикрасами вже зроблених за християнськими традиціями. У інших шурфах виявлено господарські ями та житло було виявлено 10 сторіччя, яке було спалено. Не можна сказати, що тут була битва чи перебувало населення, чи війська в той час. Адже дуже мала площа, яку ми викопали – це по-перше, а по-друге, на жаль, пам’ятка відома так званим чорнім копачам і вони тут дуже часті гості. Навіть наші поверхневі роботи вже проходять по вибитій пам’ятці, вони руйнують нашу історію. Для того, щоб підтвердити було чи не було потрібно робити широкі розкопи».

У планах побудова історичної реконструкції поселення, де проводитимуть фестивалі.

Юрій Бова, голова Тростянецької ОТГ: «Це музей звісно скіфської та давньоруської культури, капличка, пам’ятник Вітовту та іншим. Можна уявити, що на цій території Сумщини між Зарічним та Котельвою відбулася ця битва, яка забрала життя понад 50 полководців Київської Русі».

Олександр Міняйло, в.о. старости Зарічненсько-Старостянського округу: «Боголюбове це стара назва, раніше воно ще називалося Петрівське в Радянські часи. Туристичний комплекс на цьому місці, де ми стоїмо, коли збудуються башти та відремонтується наш старий клуб, який зараз занепав, то розпочнеться друге життя нашого села».
Археологічні розкопки планують відновити у наступному році тоді ж мають провести й перший фестиваль.


Підписуйтесь на сторінки topkonotop.com у Facebook та Telegram — дізнавайтесь першими про всі актуальні новини міста