googlePlayTopkonotop
TopKonotop
Безкоштовний додаток для Android
Встановити

Медична реформа: процедура обрання лікаря

8 листопада, 13:07
1633
Валентина Волік

Валентина Волік

правозахисниця

В останній час йде багато розмов щодо реформування медичної галузі. Є чимало "за" медреформу, також є частина "проти" неї, але дуже часто більшість із них не мають уявлення як це буде працювати на практиці. Нова реформа передбачає виве

9 жовтня 2017 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Закон набирає чинності через один місяць з дня його опублікування та вводиться в дію з 1 січня 2018 року поетапно. Найбільше переваг повинні  помітити  самі громадяни - планується, що на першому етапі впровадження реформи кожен, на власний розсуд, зможе вибрати лікаря, якому довіряє, до якого зручно добратися та з яким комфортно спілкуватися. При цьому немає значення де проживає людина. Платити за надання медичних послуг пацієнту не прийдеться. Відтак, медичні заклади та лікарі почнуть змагатись за найбільшу кількість клієнтів. Непрофесійні спеціалісти, а також лікарі із поганою репутацією залишаться без роботи.

Відповідно до Закону передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції можуть фінансувати місцеві програми розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров’я, зокрема щодо оновлення матеріально-технічної бази, капітального ремонту, реконструкції, підвищення оплати праці медичних працівників, а також місцеві програми надання населенню медичних послуг, місцеві програми громадського здоров’я та інші програми в системі охорони здоров’я.

Для полегшення вибору лікаря, Міністерством охорони здоров’я (далі – МОЗ) запроваджується електронна система E-Health, де найближчим часом буде зібрано чимало даних про лікарів (освіта, досвід) та їх діяльність (наприклад, середня тривалість консультацій, частота відмов від цього лікаря серед пацієнтів, охоплення приписаного населення профілактичними процедурами, перевищення середніх показників призначення антибіотиків тощо). На основі цих даних згодом з’являться рейтинги лікарів та медичних практик, на які зможуть орієнтуватись пацієнти у своєму виборі.

Проте необхідно встигнути потрапити до свого спеціаліста, адже лікарі будуть мати обмежену квоту на обслуговування певної кількості пацієнтів (планується,що буде не більше 2000 пацієнтів), і варто не спізнитися домовитись з фахівцем.

До лікаря можна звертатись щодо обстеження та лікування, отримання направлення до вузькопрофільних спеціалістів (хірурга, окуліста тощо), отримання рецептів на ліки, у т.ч. безкоштовні, отримання медичної довідки тощо. Йдучи до лікаря, пам’ятайте, що це не безкоштовна послуга, за неї лікар отримує плату з ваших податків. Не давайте хабарів! Якщо ваш лікар захворів, перебуває у відпустці або ви виїхали за межі населеного пункту, звертайтесь до іншого лікаря/медичного закладу та повідомьте про виниклі обставини, вам мають допомогти.

Для того, щоб вибрати потрібного лікаря необхідно буде підписати із ним відповідну декларацію про вибір лікаря.

У документі будуть вказані наступні реквізити сторін:

  • основні дані про пацієнта (ім’я, прізвище, дата народження, контактні дані, номер паспорту);
  • про лікаря (ім’я, прізвище, інформація про освіту і кваліфікацію, контактні дані тощо);
  • про заклад, де працює лікар, чи лікар з приватною практикою (код, інформація про ліцензію тощо).

Лікар не має права відмовитись підписувати відповідну декларацію, якщо кількість його пацієнтів менша за визначену норму. Якщо лікар вичерпав свій ліміт на приписаних пацієнтів, він не зможе підписати декларацію з пацієнтом.

Підписавши декларацію, кожен пацієнт зможе отримати копію Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого МОЗ, який чітко описуватиме, на яку гарантовану первинну медичну допомогу зможе розраховувати пацієнт і якими є обов’язки сімейного лікаря.

Всю інформацію щодо декларації внесуть до електронної системи, але свій примірник пацієнт (за бажанням) може отримати в паперовому вигляді.

Якщо пацієнта не задовольняє робота лікаря, він має право змінити лікаря автоматично шляхом підписання декларації про вибір іншого лікаря. Факт вибору нового лікаря автоматично анулює декларацію про вибір попереднього.

Додаткову інформацію стосовно медичної реформи можна оглянути на офіційному сайті МОЗ за посиланням — http://www.moz.gov.ua/ua/portal/

За правовою допомогою можна звернутися до Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м.Конотоп, вул. Братів Лузанів, 43. Телефон: (05447) 6-23-47

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги України: 0-800-213-103


Редакція сайту не несе відповідальності за зміст блогів. Думка редакції може не збігатися з думкою автора