googlePlayTopkonotop
TopKonotop
Безкоштовний додаток для Android
Встановити

Програми ЄС – реальна допомога Україні

26 червня, 19:37
354
Ігор Рекун

Ігор Рекун

Журналіст

І це дійсно так.

У цьому в чергове пересвідчився під час останнього саміту і прес-конференції з нагоди підбиття підсумків діяльності програм територіального співробітництва «Білорусь – Україна» та «Молдова – Україна», які є складовою частиною програми територіального співробітництва країн Східного партнерства (EaPTC), що фінансується ЄС. 

А ще хотів би риторично задати запитання для роздумів з приводу того, що від певної категорії наших політиків доволі гучно й часто звучать сентенції про «грантоїдів», спонсоруванні активістів та виконуванні ними певних замовлень від закордонних господарів: чи це дійсно так і чи вірите ви у такі звинувачення?

Риторичне запитання тому, що ось тільки за останній місяць я вже вдруге пишу про таку допомогу з боку ЄС, а загалом майже не щодня стикаюсь з підтвердженням цього факту. Та й ви самі посудіть – у нас і школи та дитсадки ремонтуються і осучаснюються за рахунок допомоги європейських програм, і бізнес та представники влади навчаються та переймають досвід і співпрацюють з своїми колегами з країн ЄС, і діти їздять туди на навчання, і АТОшники наші там лікуються. І багато чого ще є. підтвердження тому можна побачити і в Конотопі. Звісно, можна було б активніше співпрацювати, більше було б підтверджень. Але то вже інша тема. Або частіше дивитись, як то роблять наші сусіди в інших містах, переймати досвід і активніше шукати та вигравати змагання за співпрацю з європейцями. Є ж таки міста в Україні, які в рази більше роблять у громаді з допомогою фондів ЄС. І те, що розповідали журналістам при зустрічі  керівник групи експертів, адміністратор Програми EaPTC-GIZ Ерк Ролоффс, керівник програм Європейської Комісії (DG-NEAR) Лучіан Джега та інші їх колеги з Представництва Європейського Союзу в Україні, Білорусі та Молдові зайвий раз переконало, що гарний сусід завжди допомагає сусіду.

— Вплив співпраці багатонаціональних проектних команд, які працювали разом над подоланням спільних викликів у цільових регіонах, - пояснив Ерк Ролоффс, - поширюється далеко за межі Програми EaPTC. Проекти заклали підґрунтя для подальшого співробітництва та зміцнили потенціал місцевих громад для впровадження майбутніх міжнародних програм. Грантові проекти Транскордонного партнерства усіх трьох країн справді можуть пишатися чудовими результатами, що сприяли розвитку прикордонних регіонів.

В цілому по цій програмі ЄС інвестував 5,6 млн євро у 29 грантових проектів для підтримки транскордонної співпраці місцевих громад України із сусідніми регіонами в Білорусі та Молдові. А загалом Програма транскордонної співпраці Східного партнерства (EaPTC) покликана створювати сприятливі умови для програм територіального співробітництва вздовж кордонів Білорусі і України, Вірменії і Грузії, Азербайджану і Грузії та Молдови і України з урахуванням особливостей кожної прикордонної зони. Вона спрямована на посилення спроможності місцевих та регіональних державних та неурядових організацій спільно розробляти та імплементувати спільні транскордонні проекти. Загальний внесок ЄС до EaPTC становить 12,5 млн євро за період 2013 – 2019 років. Внесок ЄС у програми «Білорусь – Україна» та «Молдова – Україна» становить 6,6 млн євро. Східне партнерство є ініціативою ЄС, спрямованою на шість країн Східної Європи та Південного Кавказу: Вірменію, Азербайджан Білорусь, Грузію, Молдову та Україну. Ініціатива націлена на тісніші стосунки громад цих країн.

Під час відкриття зустрічі голова української делегації Ганна Білоколос, представниця Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, відзначила, що в ході реалізації проектів вдалось досягти конкретних результатів, які позитивно вплинули на покращення соціально-економічного розвитку регіонів, а також розвитку культури, екології та охорони здоров’я, зробили важливий внесок у покращення умов життя місцевих громад, вирішення спільних транскордонних проблем та стимулювання економічного зростання. Зокрема, серед них: покращення місцевої інфраструктури – відремонтовано сільський культурний центр, запроваджено інноваційну систему моніторингу для боротьби з лісовими пожежами, розроблено транскордонну систему гідрометеорологічного моніторингу Дніпра; мистецькі, спортивні та культурні заходи – запроваджено транскордонний (Чернігівщина - Білорусь) туристичний музейний маршрут, проведено міжнародний Фестиваль журавлини, створено інфраструктуру для розвитку велоспорту; посилення соціального впливу в громадах – впровадження каністерапії, організація численних молодіжних і дитячих таборів, змагань, турнірів та багатьох інших заходів. Їх реалізація дозволила українським органам місцевої влади і громадським організаціям знайти партнерів та налагодити з ними міцні контакти.

Підсумовуючи зустріч з мас-медіа, Ерк Ролоффс зазначив, що підтримує ініціативи всіх трьох країн щодо продовження Програми EaPTC: «Ця програма – лише початок, база для наступних кроків. Зважаючи на суттєві досягнення та успішні результати реалізації грантових проектів, ми сподіваємося на продовження Програми з боку ЄС. Наразі вже розпочато діалог країн-партнерів з Європейською Комісією щодо майбутнього Програми».

Ці слова адміністратора Програми EaPTC-GIZ надають оптимізму для всіх, хто хоче працювати для свого міста, для своєї громади. Тож і для конотопчан тут теж є шанс!


Редакція сайту не несе відповідальності за зміст блогів. Думка редакції може не збігатися з думкою автора