googlePlayTopkonotop
TopKonotop
Безкоштовний додаток для Android
Встановити

Україна – ЄС: разом до сталої енергетики

11 червня, 15:30
325
Ігор Рекун

Ігор Рекун

Журналіст

Все, що пов’язано з енергією, а відтак і з комуналкою – електрика, газ, тепло, вода – і стосується кожного, і хвилює кожного.

І неодмінно викликає зацікавленість, особливо у частині, коли йдеться про заощадження, якість, нові технології і можливості. Весь цей комплекс вдалося побачити нещодавно на відкритті вже традиційного Європейського тижня сталої енергії – своєрідної програми енергоефективності для України. Проводиться він традиційно у перші дні червня. Цього разу був ювілейний – 10-й. Починався у Миколаїві і потім швидко розповсюдився на всю країну. Сприяли його проведенню традиційно ЄС, з його купою програм для України з енергозбереження, енергоефективності, енергопідтримки тощо. Одна з таких – Угода мерів — діє і в Конотопі. І кілька проектів з реконструкції, енергозаощадження вже реалізовано і в нашому місті. Але перспективи тут набагато більші. 

Під час відкриття вдалося побачити втілення багатьох нових технологій з енергоефективності. А ще поспілкуватися і почуту думку багатьох експертів і практиків з перспектив впровадження принципів сталої енергетики. Адже ця масштабна подія в Україні сприяє поширенню найкращих практик та об’єднує зусилля задля досягнення цілей ЄС з подолання наслідків зміни клімату, підвищення енергоефективності та енергобезпеки, а також сталого розвитку громад. Та й сама Угода мерів щодо клімату та енергії як європейська ініціатива спонукає і допомагає місцевим, регіональним й національним органам влади виконувати наші зобов’язання задля досягнення кліматичних та енергетичних цілей ЄС. Наразі вже 229 українських міст стали учасниками цієї ініціативи. Всі муніципалітети, що приєдналися до Угоди мерів з клімату та енергії, взяли на себе добровільні зобов’язання скоротити викиди СО2 щонайменше на 30% до 2030 року, що відповідає й вимогам до України  в межах Паризької угоди.

У церемонії відкриття 10-го Європейського тижденя сталої енергії взяли участь посол Королівства Бельгія в Україні Алекс Ленартс, , керівник напрямку «Економічна співпраця, енергетика й навколишнє середовище» Представництва ЄС в Україні Йоганнес Баур та мери багатьох українських міст.

— Головне завдання Тижня цього року, — наголосив Йоганнес Баур, — висвітлити найсерйозніші проблеми на Землі: глобальне потепління, захист довкілля, надмірне використання ресурсів. Європейський Союз приділяє велику увагу цим питанням. Особлива роль у вирішенні проблем належить не лише владі й уряду, але й кожному з нас, адже тільки разом ми можемо досягти результатів. Тому цього року тема Тижня – «Роль громадянина у формуванні сталого майбутнього: енергоефективність, поновлювана енергія й управління відходами.

Однією з ключових подій першого дня Європейського тижня сталої енергії 2019 було відкриття виставки «PRO ефективність 3.0». Вона стала майданчиком для інформування громадян про новітні технології з енергозбереження та відновлювальної енергії для приватних домогосподарств і багатоквартирних будинків і працювала за такими тематичними секторами: «Опалення», «Вікна і двері», «Освітлення», «Альтернативна енергетика та інновації», «Утеплення й будматеріали». 

А ще на виставці Представництво ЄС в Україні влаштувало для відвідувачів атракціон «Еко-дерево», щоби кожен міг перевірити, чи дотримується він екологічних принципів у повсякденному житті. Упродовж дня учасники клеїли на дерево паперове листя різного кольору: зелені з еко-звичками або коричневі із звичками, не дружніми до довкілля. За результатами люди показали високий рівень екологічної свідомості – кількість зеленого листя суттєво переважила, що й підтверджує моє фото.

Працював на виставці і консультаційний пункт для зацікавлених громадян. А ще них організували лекторій, де відбулася корисна панельна дискусія «Роль ОСББ у сталому розвитку міста: практика і перспективи». Експерти ознайомили громадян і ЗМІ з останніми досягненнями у зменшенні споживання енергії у багатоквартирних будинках та іншими можливостями впровадження енергоефективних заходів, які підтримує ЄС в Україні. В якості спікерів на панелі виступили експерти Фонду енергоефективності, Міжнародної Фінансової Корпорації (IFC), Програми розвитку ООН із досягнення Цілей сталого розвитку у регіонах, Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) та Центру енергоефективності міської ради.

Однією з найцікавіших корисних зустрічей і розмов для мене була бесіда з керівником команди підтримки Програми демонстраційних проектів Угоди мерів Яном Ваандерсом, голландцем, з яким ми знайомі та спілкуємося на подібних зустрічах вже кілька років. Він стисло підсумував співпрацю ЄС з Україною – чого прагнуть і чого вдалося досягти останнім часом партнерам.
Отже, що саме підтримує ЄС у реформі енергетичного сектору України?

— Енергетичну незалежність України та безперебійне постачання енергії через поступову інтеграцію українського енергетичного ринку до ринків ЄС, — пояснив Ян. — Це допоможе зменшити залежність України від імпортованих джерел енергії, мінімізувати ризик відключення електроенергії та дефіциту енергоносіїв, а також сприятиме зниженню тарифів на енергетичні ресурси. Кожен українець у довгостроковій перспективі платитиме менше за комунальні послуги через високу конкуренцію між постачальниками, які змагатимуться за споживачів, пропонуючи нижчі ціни та кращі послуги. Модернізацію енергетичної інфраструктури України – мереж передачі електроенергії, систем транспортування природного газу та підземних сховищ газу, електрогенеруючих потужностей і комунальної інфраструктури – за допомогою кредитів Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) чи Німецького державного банку розвитку. Також ініційовано розробку місцевих політик з енергоефективності та енергоефективних муніципальних рішень, впровадження системи резерву мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів і системи моніторингу якості палива, інфраструктури моніторингу та контролю викидів, запуск роботи Державного фонду енергоефективності, який є фінансовим та технічним інструментом для підтримки інвестицій у заходи з енергоефективності в житловому секторі шляхом надання грантів ОСББ через державні та комерційні банки, енергоефективної модернізації громадських будівель через різні програми ЄС, навчання ОСББ з ефективного управління енергоефективними ремонтами в багатоквартирних будинках. А один з головних пріоритетів — Інформування та підвищення обізнаності українців щодо важливості енергоефективних ініціатив, а також підтримка українських національних і місцевих громадських організацій з тим, щоб вони проводили моніторинг процесу впровадження реформи сектору енергетики і брали активну участь у розробці та прийнятті рішень на національному й місцевому рівнях.

— А щодо результатів?

— Коротко про ключові результати підтримки ЄС України за останні роки, — підсумовує Ян. — Загальне споживання газу знизилося на 24% з 2014 року за даними «Нафтогазу». Цьому сприяли заходи з підвищення енергоефективності, встановлення лічильників тепла та збільшення об’єктів відновлюваної енергетики у 2,5 рази (з 967 до 2274) завдяки «зеленому» тарифу. Більш ніж 500 тисяч українських сімей за допомогою бюджетної підтримки ЄС отримали від держави 7 млрд грн «теплих кредитів», що охоплюють утеплення будівель, нові вікна та більш ефективне освітлення, а також інші заходи з енергозбереження. Майже третину кредитів було повернуто з державного бюджету. До 80% житлових і нежитлових будівель по всій країні вже обладнані лічильниками тепла, 71% житлових і 93% нежитлових будинків обладнані лічильниками холодної води, а 16% житлових і 53% нежитлових будинків обладнані лічильниками гарячої води. 229 українських міст з усіх регіонів країни приєдналися до Угоди мерів, а 111 з них розробили Плани дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату, близько 70 планів вже затверджені Угодою мерів. Ці муніципалітети добровільно взяли на себе зобов’язання скоротити викиди СО2 принаймні на 20% до 2020 року або на 30% до 2030 року за допомогою енергоефективних заходів. Муніципалітети запроваджують термомодернізацію обраних житлових і громадських будівель, ремонт їх систем централізованого теплопостачання або модернізацію вуличного освітлення. Перший етап проектів охопив 8 муніципалітетів із загальним обсягом фінансування 8 мільйонів євро. Починаючи з 2018 року ще 6 муніципалітетів другого етапу реалізують на загальну суму 5 млн євро. 31 українська компанія, починаючи з 2016 року, за результатами п’яти конкурсів отримала загалом 1 мільйон євро на розвиток «зелених» бізнес-рішень. Більшість проектів зосереджені на використанні нових матеріалів і розробці нових промислових технологій з метою боротьби з наслідками зміни клімату.

Подібні проекти, що вже реалізовані і працюють на енергозбереження, енергозаощадження як енергоефективні підприємства теж вдалося побачити на власні очі.

Наприклад, компанія RainbowEcosystem, яка була заснована французом Рафаелем Петі в Миколаєві у 2013 році і розробляє, виготовляє та збирає конструкції для екологічно чистих та енергоефективних будівель, що споживають електроенергії менше, ніж 15 кВт на квадратний метр у рік у той час, як енергоспоживання традиційного будинку становить 100-120 кВт на квадратний метр у рік. Помешкання створюються з экопанелей на основі дерев'яного каркаса, пресованої соломи та глини. 

Або ще 2 місцевих підприємства групи “Євгройл”, що займаються виробництвом і продажем соняшникової олії та мають власний енергогенеруючий комплекс на біомасі. Це одна з п’яти українських компаній, які виробляють електроенергію з біологічних відходів. Її теплоелектростанція має потужність 5 МВт. Біомаса, що спалюється, складається з деревної тріски та лушпиння соняшника. Енергогенеруючий комплекс “Єврогройл” дозволяє покривати 10% енергетичних витрат Миколаєва і повністю забезпечувати потреби мікрорайонів Тернівка та Соляні. Як кажуть: відходи – в прибуток! І ще ця компанія створила у місті понад 100 робочих місць.

А ще ми побачили першу в місті енергомодернізовану школу – приклад реформування в освіті! 

У 2018 році у навчальному закладі були замінили всі вікна, утеплено фасад, оновлено освітлення та систему опалення, облаштувано систему вентиляції з рекуперацією, у класах встановлено електронні термостати. Завдяки наявним датчикам, тепер можна легко контролювати температуру, рівень вологості та вуглекислого газу у кожному приміщенні, де навчаються діти. Після модернізації у опалювальний сезон температура в приміщеннях школи становить 22Со. До модернізації температура у класах могла становити 12-15 градусів, а будівля відповідала найнижчому класу енергоефективності ― класу G. За підсумками останнього опалювального сезону економія теплової енергії в школі склала 48% (59 Гкал). В перспективі, як розповіла директор школи Наталя Олександрівна Боярська, встановлення на даху школи сонячних панелей, що дасть ще й можливість заробляти кошти, продаючи електрику за «зеленим тарифом» і стати школі ще й фінансово самостійною. 
Ну а про інші цікаві і корисні зустрічі – наступним разом.


Редакція сайту не несе відповідальності за зміст блогів. Думка редакції може не збігатися з думкою автора