googlePlayTopkonotop
TopKonotop
Безкоштовний додаток для Android
Встановити

Експерт про відсутність бюджету у Конотопі: «Об’єктивно кажучи, це – колапс!»

08 лютого 2018 • Ігор Рекун
 1790
publications_item
Фото:  ПравдаТУТ
Вже другій місяць Конотоп живе без бюджету. Чим це у подальшому загрожує громаді міста, як доведеться жити мешканцям та господарству міста, які матимемо наслідки?

Відповіді на ці запитання шукають не тільки депутати міської ради, міський голова, міськвиконком, чиновники і працівники різних підприємств і установ Конотопа, а й всі, хто живе тут, працює, отримує допомогу.

Саме тому з проханням прояснити ситуацію ми звернулися до фахівця з проблем місцевих бюджетів, який опікується подібними темами вже не перший рік, Віктора Бобиренка. Він є експертом всеукраїнського «Партнерства за прозорі бюджети» та сумської ГО «Бюро аналізу політики», у свій час був депутатом Сумської міської ради та очільником управління Сумської ОДА. Ним та його колегами проаналізовано не один бюджет як міст області (Конотоп, Ромни, Охтирка, Лебедин, Шостка, Глухів, Суми, Тростянець), так й інших міст і територій в Україні: Одеси, Черкас. Луцька. Чернівців тощо.

— Вікторе Анатолійовичу, як живе місто, де немає прийнятого і затвердженого бюджету? І де його немає вже у продовж кількох тижнів?

— Відверто кажучи, це – колапс! Уявіть сім’ю чи велике, та й навіть мале, підприємство, яке не має бюджету, яке не знає, куди, коли і які кошти можна витрачати, не знає, які будуть надходження, витрати, куди можна направляти гроші.

— Але все ж наразі Конотоп якось існує — у яких обсягах тут можна працювати? Все ж які фінанси можна витрачати?

— Бюджетне законодавство та закони про місцеве самоврядування і подібні їм дозволяють витрати в обсягах попереднього періоду. Тобто 1/12 в місяць від минулого року. Наприклад, якщо у січні 2017 року, місто витрачало 50 млн. гривень, то й зараз — не більше, відповідно у лютому, березні і так далі.

— І скільки таке може бути? До речі, а чи були подібні прецеденти раніше в інших містах Сумщини чи України?

— Нажаль, так! Ми — унікальна країна, бо у нас це не поодинокі випадки, але бувають дуже довгими, затяжними. Колись місто Суми не мало бюджету близько пару місяців, вся Сумщина як область якось затвердила свій бюджет аж у квітні. Бувало подібне і в інших містах. Зараз он Черкаси у такій же ситуації. Та й бюджет України якось Верховна Рада прийняла лише у квітні.

— І які наслідки?

— Погані. Я вже казав про 1/12 витрат. А в цілому місто не матиме соціально-економічного розвитку, витрати можуть бути тільки по захищених статтях.

— Тобто зарплатня не зникне, люди не постраждають? Лікарні, школи, комунальні установи і підприємства мають працювати нормально? Той же конотопський трамвай не зупиниться?

— Будуть працювати, але якщо не трапиться якогось лиха, НП, якщо не буде природних катаклізмів і т.п. А якщо сувора зима, впаде багато снігу, порвуться мережі тощо, то коштів може й не бути на ліквідацію великої аварії. До речі, як не буде без затвердженого бюджету й видатків на капітальні ремонти. Ось скоро прийде час ремонтувати дороги – а коштів не буде. Не можна витрачати фінанси в такому стані й на капітальні закупівлі. Не працюють і великі капітальні закупівлі. Не будуть реалізовуватися і різноманітні програми соціально-економічного розвитку, вони не будуть виконуватися. І місто і втрачатиме, і відставатиме, опинятиметься на узбіччі. Та воно вже наразі так і є.

— А зарплатні вчителям, лікарям, працівникам комунальних установ, врешті — співробітникам міської ради, всього міського господарства будуть виплачуватись? Чи люди опиняться без забезпечення?

— Я вже казав, що все буде в межах отієї частини від минулорічного бюджету. А далі — гірше. Бо не можна буде виплачувати надбавки, премії і здійснювати інші тому подібні витрати.

— Отже, працівники міської адміністрації і служб міста певним чином покарані?

— Так, і як бачимо, не тільки вони.

— А щодо інвестицій, виконання міжнародних угод і договорів, європейських чи міжнародних проектів і програм, які є в місті? Тут Конотоп теж постраждає?

— Принаймні іміджево — так це точно! Але поки що програми співробітництва працюватимуть.

— Відомо, що ситуація в місті тупикова, що депутати вже не збираються і не проводять сесії кілька місяців вряд. Що далі, що робити? Де вихід? І чи він є?

— Краще всього – домовлятись. Адже ми бачимо, що війна і протистояння – це завжди погано, колапс, розруха, занепад, зневіра. Всім депутатам і міським очильникам, від яких залежить ситуація, пошук виходу з кризи, треба зібратися і домовитися. Бо не варто тримати у заручниках багато людей, їх сім’ї, все господарство міста. Та й врешті всіх конотопчан, бо так чи інакше ця ситуація погано і негативно відбивається на кожному.

— А люди можуть вплинути на ситуацію, що робити, як кажуть, пересічним конотопчанам?

— Тиснути на владу і вимагати виконання свої обов’язків. Для цього їх громада обирала і наймала на роботу: не чубитись і не з’ясовувати, хто старшій і міцнішій нервами (а в даному випадку я б сказав – хто більше байдужій до своїх земляків!), а домовлятись і вирішувати проблеми міста та громадян. Ну, а в іншому випадку, поступитися місцем іншим: хто здатен буде співпрацювати. Тобто йти на вибори і нехай мешканці Конотопа дадуть їм оцінку і висловлять свою думку щодо такої ситуації і загалом роботи депутатів і міського керівництва. До речі, у згаданих Черкасах, де теж патова ситуація, так і планують робити: там будуть дострокові вибори. Тож, підтримуючи конотопчан, скажу: не зневірюйтесь, вихід завжди є. Треба тільки бути більш активними, звати на зустрічі депутатів, міського голову, давати їм оцінку і вимагати виконувати свої передвиборчі обіцянки.

— Дякую, Вікторе Анатолійовичу. Сподіваємось на перспективу позитивного вирішення колізії і поступальний розвиток.