googlePlayTopkonotop
TopKonotop
Безкоштовний додаток для Android
Встановити

Конотоп і журналістські стандарти: висновки незалежних експертів

06 червня 2018 • Ольга Тарасенко
 1069
publications_item
Фото:  
Одразу 5 конотопських медіа проаналізували на предмет дотримання журналістських стандартів. Незалежний моніторинг програм ТРК Вежа та ТРО Кон-Такт, а також публікацій інтернет-видань ТопКонотоп, 05447.com.ua та Голос Конотопа здійснили незалежні експерти з ГО «Сумський прес-клуб».

Аналіз новин здійснювався у рамках спільного проекту, підтриманого Фондом розвитку ЗМІ Посольства США В Україні «Сім разів провір – один раз повір» та  представництва Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення в Сумській області.

Журналістські матеріали, оприлюднені згаданими ЗМІ з листопада по грудень 2017-го, оцінювалися за 6-ма критеріями. Серед них — достовірність, баланс, відокремлення фактів від коментарів, а також точність, повнота та доступність поданої інформації. За кожним показником ТРК чи інтернет-видання могло отримати максимум 1 бал.

Детальний перелік того, які оцінки отримали представники конотопського медіапростору, подано у таблиці.

Під час аналізу експерти також виявили, що медіа у Конотопі час від часу «грішать» замовними матеріалами (джинсою), які не позначаються як реклама, не гребують фейковою інформацією та використовують мову ненависті. У таблиці рівень поширення цих явищ вказується у відсотковому співвідношенні на загальну кількість публікацій. Під мовою ненависті маються на увазі будь-які вислови, контекст чи візуальне зображення, що призводить до створення або ж поглиблення вже існуючої ворожнечі між відмінними за певними ознаками групами суспільства.

Загалом же стан журналістики у Конотопі приблизно такий, який і по всій Сумській області, і заслуговує на оцінку 4 із максимальних 6 балів. Так охарактеризувала роботу конотопських медіа регіональний експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика, Алла Федорина. Аби підвищити рівень медіаграмотності представники сумського обласного прес-клубу порадили місцевим журналістам більш прискіпливо дотримуватися стандартів точності, достовірності та збалансованості інформації. А ще — збільшити кількість програм та публікацій позитивного змісту.

Ці та інші аспекти інформаційної діяльності експерти із Сум та місцеві журналісти обговорили у рамках Дня медіаграмотності у Конотопі 17 травня. До відкритого діалогу були запрошені представники усіх медіа, які були обрані для моніторингу і навіть ті, які не потрапили до переліку. Присутні дискутували на тему, чи можливо дотримуватися класичних журналістських стандартів у конотопських реаліях, та як реально покращити якість роботи медіа у місті.

До цієї медіадискусії, щоправда уже постфактум, долучився і міський голова Конотопа. У прямому ефірі ТРК «Вежа» Артем Семеніхін назвав зустріч медійників «судилищем у ЦДЮТ», на якому «нібито журналісти оцінювали хто адекватно працює, а хто — ні». Зауважимо, що новинний випуск ТРК «Вежа» експерти назвали таким, що має низький рівень дотримання журналістських стандартів. Вочевидь, саме ця теза викликала обурення у очільника міста.

У свою чергу міський голова поставив під сумнів професійні якості самих організаторів моніторингу і заявив, що роботу телеканалу не оцінили належним чином і не зважили на те, що цьому ЗМІ доводиться працювати за копійки під постійним тиском. «Таких ще студій телебачення треба пошукати, де можно відкрито сказати правду, починаючи від президента, завершуючи губернатором, мером і депутатами місцевими» — сказав на захист« Вежі» Артем Семеніхін.

Результати моніторингу свідчать, що усім проаналізованим конотопським медіа є над чим працювати і що вдосконалювати. Але не помиляється, як відомо, лише той, хто нічого не робить. Кожне із згаданих у дослідженні конотопських медіа безсумнівно має свою аудиторію, постійних читачів та глядачів, які точно заслуговують на якісний інформаційний продукт.