googlePlayTopkonotop
TopKonotop
Безкоштовний додаток для Android
Встановити

Нова українська школа у місті без бюджету

13 липня 2018 • Ольга Тарасенко
 1670
1 вересня вперше сядуть за шкільні парти 822 маленьких конотопців. Разом з цим стартує і новий формат навчання першачків — Нова українська школа. Як навчатимуть майбутніх першокласників та про все, що потрібно знати реформу початкової школи у Конотопі, читайте в інтерв’ю з начальницею відділу освіти Конотопської міської ради Ольгою Беспалою.

— Ольго Віталіївно, поняття Нова українська школа (НУШ) у всіх на слуху. Розкажіть, чим цей підхід до навчального процесу принципово відрізнятиметься від того, що був раніше?

— Ключові засади НУШ — свобода творчості, самовираження, всебічне заохочення до розвитку і спілкування. А також — педагогіка партнерства, що спонукає вчителя сприймати учня «на рівних». Вчителю делегують неймовірну (у порівнянні з минулою практикою) свободу вибору методів навчання, підручників і дидактичних матеріалів.  Змінено саму концепцію освіти: віднині у пріоритеті так звані компетентні навички. Простіше кажучи, замість просто давати знання, школа вчитиме дітей, як ці знання втілювати у повсякденне життя.

—  Чи готові конотопські вчителі до таких новацій?

—  Звісно. Підготовка освітян тривала протягом усього минулого навчального року. Вони пройшли дистанційний онлайн-курс та тренінги. Також наші вчителі-початківці відвідували столичні та обласні школи, в яких стандарти НУШ були запроваджені в рамках пілотного проекту. Для скептиків, які вважають, що педагогам із солідним трудовим стажем буде важко прийняти такі кардинальні зміни, хочу сказати, що успіх викладання залежить від характеру, прагнення до самовдосконалення і творчого пошуку вчителя і аж ніяк не від віку.

— Зараз багато говорять про зміни у зовнішньому вигляді класних кімнат для першокласників. Розкажіть про це детальніше.

— Так, згідно з методичними рекомендаціями, освітній простір класу має ділитися на 8 осередків для різної діяльності:

  • навчально-пізнавальної — одномісні антисколіозні парти з регульованою висотою стоятимуть колом або ж літерою П, щоб учні постійно взаємодіяли і спілкувалися;

  • для ігор — настільні ігри, інвентар для рухливих ігор;

  • художньо-творчої діяльності — полички для зберігання приладдя та стенд для змінної виставки дитячих робіт;

  • куточок живої природи для проведення дослідів — пророщування зерна, спостереження та догляд за рослинами, акваріум;

  • відпочинку;

  • дитяча класна бібліотечка;

  • осередок вчителя — стіл, стілець, комп’ютер, полиці/ящики, шафи для зберігання дидактичного матеріалу тощо;

  • змінно-тематичний — дошки / фліп-чарти / стенди для діаграм з ключовими ідеями.


Навчальний процес має бути пронизаний використанням сучасних гаджетів, грою, спілкуванням і постійною практикою.

— Оцінок справді не буде? Які предмети вивчатимуть цьогорічні першокласники?

— Так, це правда. Оцінок, щоденників і домашнього завдання в учнів першого класу не буде. Навчальний день починатиметься зі спілкування, обміну враженнями і позитивного налаштування на заняття. Варто зауважити, що навчальну програму максимально розвантажено. Ряд предметів об’єднано під назвою «Я досліджую світ» — це інтегровані уроки, що включають у себе елементи інформатики, праці, природознавства та навіть історії. Виокремлено лише математику, фізкультуру, іноземну та українську мови. На розсуд школи можна або ж розділити музику і образотворче мистецтво, або ж викладати їх спільно.

Паралельно з НУШ в місті функціонуватимуть класи зі спецпроектами: «Інтелект України» на базі СШ№3 та НВК «Казка», які зарекомендували себе минулого року (цьогоріч бажаючих набралося аж на 3 перших класи). Також конотопських першачків вчитимуть за системою розвиваючого навчання за методикою Ельконіна-Давидова у ЗОШ№7. Ексклюзив цього року — запровадження курсу «На крилах успіху» на базі ЗОШ№5 та СШ№12.

—  У Конотопі досі не прийнятий бюджет на 2018-й рік. Як це відбивається на житті освітньої сфери міста та чи не завадить це конотопським першокласникам перейти на новий формат навчання?

—  Ноутбуки для вчителів, парти, інтерактивні дошки, планшети, дидактичний матеріал і все необхідне приладдя (глобуси, годинники, пробірки, та інші цікавинки) планується закупити державним коштом в рамках спрямованої на це субвенції. Нові підручники замовлені і мають надійти до міста наприкінці серпня. 

Наразі освіта фінансується за тимчасовим бюджетом на ІІ півріччя 2018 року, у рамках якого гроші надходять лише на так звані «захищені статті витрат»: зарплатню, комунальні послуги, харчування та придбання медикаментів.

Аби скористатися субвенцією з держбюджету Конотопська міська рада має прийняти відповідний проект рішення. Поки-що цього не сталося, то ж фактично коштів для переформатування початкової освіти та підтримки осіб з особливими освітніми потребами коштів немає. Літо вже на екваторі, а капремонти в школах ще не розпочиналися. Проте у будь-якому випадку новий навчальний рік стартує за графіком. Наші вчителі готові працювати за будь-якого розвитку подій, навіть якщо запровадження принципів НУШ доведеться здійснюватися за допомогою вже наявної матеріально-технічної бази.