googlePlayTopkonotop
TopKonotop
Безкоштовний додаток для Android
Встановити

Об’єднаний бюджет для об’єднаних територіальних громад

09 серпня 2017 • Ihor Rekun
 2324
publications_item
Фото:  MRPL
Реформа територіально-адміністративного устрою, а ще більше процеси децентралізації, привносять великі зміни у життя людей. У якій бік вони підуть — позитивний і перспективний чи негативний і тупиковий — багато в чому залежить від того, як місцеві мешканці, представники своїх громад, включаться у цей процес.

Чи будуть громади знову чекати за принципом «зробіть нам все красиво», тобто — зробіть усе для нас замість нас самих, чи візьмуть участь, будуть цікавитись, розбиратись, навчатись і тиснути на місцеву владу — депутатів, мерів, чиновників — щоби ті діяли в інтересах громади, а не на догоду своїм амбіціям й тим більше не на користь власних кишень.

Для підсилення аргументації щодо ситуації у цій темі та залучення у ці процеси звичайних громадян, наведу наступні цифри. Згідно опитувань Інституту розвитку регіональної преси, майже 90 відсотків українців або лише щось чули про децентралізацію (54%), або й взагалі  нічого не знають про неї (34%). Водночас цікаво, що підтримує кроки, які здійснює влада в межах децентралізації, майже третина людей, а решта, понад 70%, знов таки ж негативно ставиться до реформ. Висновок: треба цікавитись, вивчати, втручатись і впливати на владу.

В першу чергу, надзвичайно важливо тут розібратися з власними ресурсами: що є, чого не вистачає? І які переваги наразі надають теперішні можливості на шляху реформ? Зрозуміло, що одним з головних компонентів тут є фінансові можливості. Отже, насамперед мова у цьому випадку має йти про кошти і місцеві бюджети.

«Немає коштів держави і влади, є кошти людей і власне громад!», — Маргарет Тетчер

Безперечно у цій темі варто пам`ятати відомій вислів британського прем’єр-міністра Маргарет Тетчер: «Немає коштів держави і влади, є кошти людей і власне громад!»

Про механізми і інструменти, завдяки яким можна контролювати діяльність влади, підказувати можновладцям, куди направляти людські гроші, як краще і ефективніше розпорядитись цим ресурсом, поговоримо іншим разом. А зараз варто згадати нагальне, про вже існуючі вектори розвитку, які варто застосовувати і використовувати у повсякденному житті. Мова про нові можливості для об’єднаних територіальних громад, у яких останнім часом пройшли перші місцеві вибори, та для тих міст і сіл, де громади ще збираються об’єднуватися, і де вибори мають відбутися вже невдовзі.

За інформацією Сумського центру розвитку місцевого самоврядування держава надає новий спрощений механізм виконання бюджетів новостворених громад. Це робиться з метою подальшого стимулювання та підтримки об’єднання територіальних громад в країні. Вони перейдуть на прямі міжбюджетні трансферти з наступного 2018 року. Відповідно до прикінцевих положень Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» кожна сільська, селищна, міська рада, обрана об’єднаною територіальною громадою у 2017 році, має право прийняти рішення щодо затвердження бюджету об’єднаної територіальної громади на 2017 рік. Цей бюджет включатиме показники бюджетів відповідних територіальних громад, що об’єдналися.

Як пояснює координатор з фінансової децентралізації Центрального офісу реформ при Міністерстві регіонального розвитку Яніна Казюк: «…якщо раніше такі бюджети виконувалися окремо до закінчення бюджетного періоду, то вже у цьому поточному році можна сформувати і виконувати єдиний бюджет новообраної ради». На даний час це актуально та важливо для перших десятків об’єднаних територіальних громад, у яких вже пройшли перші місцеві вибори. До того ж, станом на липень 2017 року ще понад 120 територіальні громади чекають рішення Центральної виборчої комісії про призначення перших місцевих виборів. Ці громади також зможуть скористатися такими можливостями.

Щоб зрозуміти доцільність такого вибору, наведу ряд переваг

В першу чергу — це спрощення організації виконання бюджетів: затвердження одного бюджету значно спрощує організацію виконання бюджетів, зокрема, не потрібно вносити зміни до кожного рішення про місцевий бюджет рад, що об’єдналися, а голові новообраної громади не потрібно підписувати безліч розпоряджень на фінансування, довідок на зміни та інших фінансових документів по всіх радах тощо.

По-друге, є плюси при формуванні кадрової політики з дотриманням законодавчо визначених процедур та єдиного штатного розпису. Отже у керівника є час для дотримання всіх законодавчо визначених процедур щодо здійснення кадрової політики і підбору кваліфікованого персоналу (своєчасне попередження про зміни істотних умов в організації праці, оголошення конкурсу на зайняття посад, можливе переведення працівників і т.д.), формування оптимальної штатної чисельності працівників виконавчого апарату, що дозволить раціонально розподілити навантаження при виконання нових повноважень тощо.

Наступна перевага — забезпечення соціальної справедливості в оплаті праці працівників ради, яка обрана об’єднаною територіальною громадою, та рад, які приєднанні, в умовах окремого виконання бюджетів. Формування єдиного штатного розпису усуває чимало проблем і конфліктних ситуацій.

Далі — поступова передача радами, що об’єдналися, об’єктів комунальної власності до новоствореної територіальної громади з відповідними фінансовими та бюджетними показниками. Протягом року можна передати об’єкти комунальної власності одночасно з відповідними ресурсами їх фінансування.

Ще один важливий момент. Можливість до 1 січня 2018 року поступово здійснити передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність таких об’єднаних територіальних громад відповідних бюджетних установ, розташованих на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного Бюджетним кодексом України.

Це дозволить з нового бюджетного року фінансувати установи соціально-культурної сфери з бюджету об’єднаної територіальної громади, а не передавати трансферти районному бюджету в період прийняття рішень про приймання-передачу, підготовки бухгалтерських балансів тощо. При цьому варто звернути увагу, що право власності на об’єкт виникає з дати підписання акту приймання-передачі комісією з питань передачі об’єктів. Втім тут також варто пам’ятати й про наступне: оскільки податок на доходи фізичних осіб та міжбюджетні трансферти для новостворених громад будуть визначені лише з 1 січня 2018 року, такий документ варто підписувати не раніше 31 грудня 2017 року.

Основні етапи роботи над спільним об’єднаним бюджетом для ОТГ

Експертами Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Міністерстві регіонального розвитку, за підтримки програми U-LEAD з Європою та SKL International, розроблені методичні рекомендації щодо здійснення кількох конкретних та необхідних кроків до єдиного бюджету. Враховуючи те, що діяльність органів місцевого самоврядування та бюджетний процес чітко регламентований законодавством, всі рекомендації побудовані з посиланням на нормативні положення нормативно-правових актів. Вони допоможуть покращити розуміння і спростити організацію такої роботи на допомогу об’єднаним територіальним громадам у проведені ними процедури переходу на єдиний бюджет. Деякі наведемо нижче. Сподіваємось, що ці кроки до організації  єдиного бюджету допоможуть новоствореним об’єднаним територіальним громадам ефективно організувати свою діяльність в поточному році, своєчасно виявити проблемні питання і розставити необхідні акценти при формуванні бюджету на 2018 рік. А мешканцям тих територій розібратися і свідомо прийняти активну участь у формуванні та житті їх власних громад. Отже основні етапи роботи над спільним об’єднаним бюджетом для об’єднаних територіальних громад наступні:

 

  • Реорганізація юридичних осіб та створення ліквідаційної комісії, на яку покладаються завдання щодо підготовки матеріалів для передачі мережі, бухгалтерських та фінансових показників юридичних осіб у поточному році.

 

  • Визначення терміну для проведення невідкладних платежів (оплата праці, енергоносіїв, харчування та інших зобов’язань), здійснення відповідних касових операцій та повернення невикористаних залишків коштів з реєстраційних та особових рахунків на котлові рахунки рад, які реорганізуються.

 

  • Закриття бюджетних рахунків рад, які реорганізуються.

 

  • Формування консолідованого бухгалтерського балансу та бюджетних показників бюджетів рад, які приєднуються.

 

  • Внесення змін до бюджету сільської, селищної, міської ради, обраною об’єднаною територіальною громадою у 2017 році, що включатиме показники бюджетів відповідних територіальних громад, що об’єдналися.

 

  • Прийняття об’єднаною територіальною громадою рішення про втрату чинності рішення про бюджет відповідних територіальних громад, що об’єдналися.

 

  • Внесення змін до мережі установ та організацій рад, які приєднуються (виключення установи з мережі).

 

  • Закриття Реєстраційної картки.

 

  • Складання і подання фінансової та бюджетної звітності бюджетними установами, що припиняють свою діяльність.

 

  • Внесення змін до мережі установ та організацій (включення, при наявності, установ, які належали радам, що приєдналися), розпису бюджету та кошторисів установ (на підставі внесення змін до рішення про місцевий бюджет) новообраної ради.