googlePlayTopkonotop
TopKonotop
Безкоштовний додаток для Android
Встановити

Похмільний синдром: чи готові у Конотопі реально боротися із пияцтвом військовослужбовців?

18 травня 2018 • Ольга Тарасенко
 1619
publications_item
Фото:  alcoslave
Наприкінці квітня у мережі з'явилося відео, на якому двоє військових 58 ОМПБр ходили містом у стані алкогольного сп'яніння. Через кілька днів їх безповоротно звільнили з лав ЗСУ. Чому не спрацювала заборона на продаж алкоголю людям у військовій формі та що у місті робиться для того, аби ганебна ситуація більше не повторилася — з'ясовували журналісти ТК.

Учасникам військових формувань алкоголь не продавати

Таке рішення прийняли члени виконавчого комітету Конотопської міської ради ще у березні 2016-го. Відтоді на території Конотопа діє офіційна заборона на продаж алкогольних та слабоалкогольних напоїв особам, які мають ознаки належності до будь-якого військового формування (наявність уніформи, озброєння).

У відділі по роботі із суб'єктами підприємницької діяльності Конотопської міської ради запевняють: усі, хто має ліцензію на торгівлю спиртним, чудово знають про усі аспекти алкогольної заборони. Очільниця відділу Наталя Журавель каже, що функція контролю за процесом реалізації алкоголю до їхніх повноважень не входить, а безпосередньо до торгових точок фахівці навідуються лише у разі зафіксованого факту порушення.

За словами посадовиці, у коло обов'язків держслужбовців входять інформаційно-профілактичні бесіди з підприємцями та періодичне нагадування про дію заборони у місцевих ЗМІ. А от правоохоронці у разі виклику можуть реально притягнути недобросовісних реалізаторів до відповідальності за порушення правил торгівлі.

Загалом за час дії «алкогольного табу для військовослужбовців» офіційно зафіксували лише 4 порушення у сфері реалізації «напоїв з градусом». Тоді із підприємцями-порушниками проводили бесіди, також вони сплатили добровільні внески по 1000 гривень до місцевого бюджету. В усіх випадках мова йшла про торгівельні точки у мікрорайонах «Порт» та «Сім вітрів» — на територіях найбільшого зосередження представників ЗСУ. Реально покарати власників магазинів, де продають алкоголь військовим, можно лише за участі представників поліції. Це означає, що треба писати заяву і надавати докази порушенння.

Колишній атовець і відомий медійник, голова Сумського прес-клубу Олексій Захарченко конотопські заходи вважає занадто м’якими. Каже, в армії любителів хильнути зайвого називають «аватарами». На жаль, той, хто пиячив у довоєнному житті, своєї шкідливої звички не позбувся і під час бойових буднів. Декого підштовнула до чарки відсутність сили волі і бажання відволіктися від тривожних думок.

За словами Олексія Захарченка, у прифронтовому Торецьку за продаж оковитої військовослужбовцям місцевих торговців карали кількатисячними штрафами. На злачні місця постійно робилися облави, а законність дій підприємців перевіряли таємні покупці. Таким арсеналом заходів журналіст радить скористатися і у Конотопі.

Пиякам немає місця в українській армії

Прикро вражені інцидентом за участі нетверезих військовослужбовців і у самій 58 ОМПБр. Кажуть, що порушники не лише кинули тінь на позитивний імідж військової бригади, а ще й поплатилися робочими місцями за свою ганебну поведінку.

Т.в.о. начальника прес-служби 58-ї ОМПБр Світлана Халімоненко констатує: зловживання алкоголем спостерігається у всіх сферах життя суспільства. Проте навіть поодинокі факти пияцтва у лавах ЗСУ дають привід країні-агресору дискредитувати усіх представників української армії.

Дії людини, яка поширила відео через соцмережі, військові називають поспішними та необдуманими. За їх словами, дійсно свідомий громадянин мав би в першу чергу звернутися до керівництва 58 ОМПБр, і порушники були б покарані.

Командири підрозділів щодня нагадують особовому складу на шикуваннях про те, як має поводитися військовослужбовець. Фахівці відділу морально-психологічного забезпечення проводять індивідувальні бесіди із тими, хто нещодавно повернувся на ротацію. Також захисників відправляють у відпустки для відновлення сил після тривалого перебування у зоні проведенення АТО.

Жоден морально-психологічний стан не виправдовує публічне розпивання алкоголю людьми у військовій формі — такою є принципова позиція військової служби правопорядку.

Подвійні стандарти торгівлі

Власники торгівельних точок, в яких реалізуються алкогольні напої, радять поборникам тверезості у рядах української армії звернути увагу на нелегальні "наливайки", яких у Конотопі, хоч греблю гати.

В той час, як ліцензовані точки реалізації перебувають під пильним наглядом різних профільних служб, сурогантне спиртне у місті активно продається з-під поли. То ж насамперед варто було з'ясувати, де саме взяли алкоголь сумнозвісні військові з відео, зауважують місцеві підприємці.

Працівниця одного із магазинів у мікрорайоні «Порт» взагалі заявила, що не бачить нічого кримінального у тому, щоб продати тверезим людям у формі пляшку-другу. Мовляв, це ж наші захисники, як їм відмовити. Жінка попросила не вказувати свого імені та зізналася, що також іноді військовослужбовці напідпитку вимагали продати ще горілки, а у разі відмови — пускали у хід одіозну фразу «ось як ви поважаєте тих, хто вас захищає».

Як бачимо, у кожної сторони — своя правда. Проте усі сходяться на одному: захмелілі військові на вулицях міста — це ганьба. Сказати рішуче «ні» аватарам в українській армії може кожен. Якщо ви стали свідком продажу алкоголю військовослужбовцям — не займайте позицію «моя хата з краю» і повідомляйте про порушенння до військової служби правопорядку або ж до відділу по роботі із суб’єктами підприємницької діяльності.