googlePlayTopkonotop
TopKonotop
Безкоштовний додаток для Android
Встановити

Працевлаштування за кордоном: що потрібно знати конотопцям, аби не потрапити в халепу

04 вересня 2018 • Ольга Тарасенко
 3628
publications_item
Фото:  ckp.in.ua
Конотопці все частіше зважуються їхати на роботу до інших країн — переважно до Польщі. Проте майбутніх заробітчан нерідко зупиняє страх потрапити на гачок шахраїв. Також лякають жорсткі умови, коли доводиться працювати без вихідних і жити у бараках — і це за мінімальну плату. Як не потрапити у халепу, шукаючи закордонні заробітки — у порадах працівників компанії Work Life. Вони з 2016-го року надають послуги із працевлаштування за кордоном.

Як перевірити компанію?

Операційний директор компанії Work Life Володимир Ольоленко радить ретельно перевіряти саме посередників, які допомагають у пошуку роботи за кордоном. Вирахувати аферистів можна за наступними ознаками:

 • Відмовляються надати ліцензію Мінсоцполітики.

 • Вимагають наперед велику передоплату або сплатити повну вартість за послуги.

 • Пропонують оформити не робочу візу, а будь-яку іншу.

 • Не розповідають деталей працевлаштування.

 • Не цікавляться професійними навичками та досвідом роботи.

 • Проводять маніпуляції з трудовими договорами.

 • Просять залишити оригінали документів.

Виїзд на роботу навмання, без належної підготовки, консультацій та документів не гарантує можливості працевлаштуватися та навіть просто перетнути кордон обраної країни, зауважує фахівець.

Скільки часу та грошей потрібно?

Фахівець із закордонного працевлаштування роз’яснює фінансову сторону питання на прикладі бажаючих виїхати до Польщі. Саме туди нині вирушає на роботу більшість українських заробітчан. За статистикою, з 2016-го року кількість українців на польському ринку праці зросла вдвічі — нині їх понад 1,5 мільйони.

За словами Володимира Ольоленка, оформлення пакету документів для легальної роботи у Польщі коштує трохи більше 100 доларів США. У якості мінімальної попередньої оплати клієнт сплачує 280 гривень.

Якщо у клієнта ще немає закордонного біометричного паспорта — до списку витрат необхідно додати ще 518,15 гривень. Документ виготовляють впродовж 20 днів, але зазвичай потрібно чекати довше.

Наразі відкрити робочу візу конотопці можуть у Територіальних візових центрах. Їх місце розташування — Харків та Дніпро. Окрім грошей на поїздку, за послуги візового центру доведеться сплатити візовий збір у розмірі 460 гривень.

На проходження усіх необхідних процедур для легального працевлаштування у Польщі знадобиться близько 6-7 тижнів.

Біометричний паспорт чи робоча віза?

Бажаючі працювати у Польщі постають перед вибором: їхати «по біометриці» (на 90 днів) чи відкривати робочу візу? Актуальні обидва способи, пояснює експерт. Але перевагу радить надати оформленню саме робочої візи. Це і надійніше, і вигідніше: роботодавці зацікавлені наймати працівників на тривалий час, а офіційне працевлаштування гарантує соціальний захист.

Польща — єдина європейська країна, де іноземці можуть офіційно працювати без робочої візи. Але заробітчани все одно мають отримати окремий дозвіл на роботу від роботодавця, щоб не вважатися «нелегалами».

Без відкриття робочої візи не потрібно витрачати час та кошти на додаткові документи. Але у такому випадку на заробітчанина чекає короткий період роботи (менше 90 днів), обмежений перелік вакансій та нижча зарплата.

Біометричний паспорт дає можливість поїхати до Польщі у статусі туриста і вже на місці шукати роботу та оформлювати необхідні дозвільні документи. Проте при перетині кордону потрібно мати певну суму коштів — приблизно 75 злотих на добу (або еквівалентну суму у іншій валюті). В іншому випадку прикордонники можуть не впустити до країни.


Важливо! Якщо ви приїхали у Польщу з біометричним паспортом без робочої візи, але документи на роботу були оформлені не одразу, то час легальної роботи «по безвізу» обмежений терміном 90 днів з дати перетину кордону.


Скільки платять українцям у Польщі?

За інформацією Work Life, мінімальна зарплата для українців, які влаштовуються на роботу легально, становить близько 14 000 гривень (2100 злотих), а середня — 15 000 гривень (2400 злотих). Це фіксована плата за 168 робочих годин.

Передбачені премії та надбавки за понаднормовий час або ефективне виконання роботи.

Кого шукають польські роботодавці?

Найбільший попит на кваліфікованих будівельників, електрогазозварювальників, водіїв різних категорій. Затребувані швеї, кухарі, доглядальниці. Доступнішим для заробітчан стає медична сфера та ІТ.

Куди звертатися, якщо «щось пішло не так»?

 1. «Гаряча лінія» компанії Work Life за номером 0 800 33 45 67 (також можна звертатись з питань працевлаштування);

 2. Консульства України в тій країні, куди потрапили;

 3. Місцева поліція;

 4. Всеукраїнський профсоюз працівників-мігрантів в Україні та за її межами;

 5. Центр консультування мігрантів Міжнародної організації міграції;

 6. Інформаційно-консультаційний проект зі сприяння людям, які виїздять за кордон — Universal Assistance.

Якщо конотопські зарплати не влаштовують і ви таки зважилися шукати вакансії за кордоном — не нехтуйте переліченими вище порадами. Обов’язково звертайтесь до досвідчених та авторитетних посередників у сфері працевлаштування, аби поїздка на заробітки принесла фінансове благополуччя, а не розчарування.


Матеріали рубрики Лікбез — це коли простими словами розповідають про складні речі. Пишіть у коментарях, які теми вас цікавлять — і ми спробуємо дослідити їх у настуних випусках.