googlePlayTopkonotop
TopKonotop
Безкоштовний додаток для Android
Встановити

«Санстанція» повертається: підприємців перевірятимуть без попередження та з відеокамерою

22 червня 2018 • Ольга Тарасенко
 1811
publications_item
Фото:  ЕКАМ
Публікаціями про покупку цукерок із черв’яками, м’яса не першої свіжості чи випічки із цвіллю конотопці часто діляться у соцмережах. Попри купу гнівних коментарів та дизлайків, реалізатори неякісної продукції фактично залишаються безкарними. А все тому, що на продукти і торговельні точки із «підмоченою» репутацією потрібно скаржитися до Держпродспоживслужби, а не друзям та знайомим в Інтернеті.

З часу оголошення у 2014 році мораторію на перевірки бізнесу Держпродспоживслужба, яку за звичкою називають «санстанція», була значно обмежена у повноваженнях. Одіозна фраза «я на вас до санепідемстанції поскаржуся»  перестала лякати порушників.

Перевірки без попередження, або про що закон №2042

4 квітня 2018 року набув чинності ЗУ «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин». Цей нормативно-правовий акт покликаний  підвищити якість та безпечність харчової продукції для споживачів, а також запровадити чіткі і прозорі процедури перевірок. Він також дає конотопцям реальну можливість покарати тих, хто виготовляє, постачає та реалізує продукти сумнівної якості.  

На жаль, з часу дії нормативно-правового акту до Конотопського міськрайонного управління Держпродспоживслужби не надійшло жодного офіційної скарги на якість придбаної харчової продукції. Натомість у просторах інтернету не бракує постів про покупку зіпсованих продуктів, сморід у магазинах і кафе та нарікань на умови зберігання товару.

Фахівці Держпродспоживслужби пояснюють, до запровадження закону №2042  інспектори перевіряли об’єкти лише згідно плану. Винятки робилися лише у разі надходження письмових скарг про недотримання санітарних норм. Але перш ніж прийти до порушника треба було обов’язково отримати дозвіл на перевірку на обласному чи навіть всеукраїнському рівні, а ще попередити про візит за 10 днів. Таким чином втрачався ефект раптовості, а несумлінні підприємці мали час усунути наявні порушення до приходу інспектора і уникнути відповідальності.

Нині ж Держпродспоживслужба має можливість максимально оперативно навідатися до порушника без жодних попереджень.Єдина необхідна умова — наявність письмової скарги від споживача, за можливості підкріплена товарним чеком або ж іншими доказами. Для виходу на об’єкт інспектору тепер знадобиться не більше трьох днів, розповідає начальник Конотопського міськрайонного управління Держпродспоживслужби Сергій Бочкун.

Проте посадовець наголошує: на стихійну торгівлю така практика не поширюється. Справа у тому, що такі торговці офіційно не є операторами ринку і притягнути їх до відповідальності за якість товару і умови, в яких він реалізується, фактично неможливо. То ж купуючи продукти з рук стихійників, варто добре зважити, які наслідки це матиме для вашого здоров’я — особливо якщо це стосується м’яса та риби, які можуть бути потенційним джерелом ботулізму.

Натомість до сфери компетенції держпродспоживслужби і далі належить контроль і перевірка діяльності зареєстрованих операторів ринку. Планові та позапланові інспекції будуть спрямовані на так званих «харчовиків» — фермерські господарства, пункти прийому сировини, переробні підприємства, заклади торгівлі і харчування, школи і дитсадки.

Що чекає на продавців неякісного товару

Тим, хто сумлінно дотримується санітарних норм, боятися нічого. А от до усіх порушників застосовується стандартизований підхід.

Дані перевірки заносяться до уніфікованого акту, усі десять пунктів якого заздалегідь визначені законом і підкріплені посиланнями на окремі його статті – таким чином повністю виключається свавілля інспектора. Перевіряючий лише відзначає, виконуються гігієнічні норми чи порушуються, і аж ніяк не може брати зауваження з повітря.

А ще у арсеналі конотопських інспекторів віднедавна з’явився пристрій для відеофіксації перебігу перевірки. Якщо під час перевірки виявлено порушення, визначені законом як такі, що несуть пряму загрозу для життя і здоров’я людей – складається протокол, на підставі якого інспектор може навіть ухвалити рішення про тимчасове припинення до з’ясування обставин виробництва/обігу харчових продуктів. Якщо ж порушення не значні — обмежуються приписом щодо їх усунення.

На порушників чекають жорсткі штрафні санкції: залежно від тяжкості скоєного, для ФОПів передбачені штрафи від 3 до 35 мінімальних заробітних плат, для юридичних осіб — від 8 до 30 «мінімалок».

Сподіваємось, що новий закон дійсно стане реальним важелем впливу на недобросовісних підприємців. А от усім, хто став жертвою обману і купив неякісний товар, варто відстоювати споживацькі права і не боятися вказувати на недоліки у законний спосіб. Можна як просто зажадати повернення грошей за зіпсований продукт, так і «нагнати» на заклад перевірку, щоб усунути всі невідповідності законодавчим нормам і таким чином запобігти повторенню неприємних ситуацій з кимось іншим. Якщо ж вам достатньо просто громадського осуду для порушників, продовжуйте постити неякісну продукцію у соцмережах.