googlePlayTopkonotop
TopKonotop
Безкоштовний додаток для Android
Встановити

Тарас Омельченко — про роботу попередників та перші кроки на посаді заступника міського голови

19 вересня 2018 • Ольга Тарасенко
 3795
publications_item
Фото:  ТопКонотоп
Чи поменшає ям на дорогах міста, на якій стадії підготовка до опалювального сезону та чи вдалося стабілізувати ситуацію з конотопським трамваєм — у ексклюзивному інтерв’ю Тараса Омельченка для ТК.

Нагадаємо, 28 серпня після невдалої спроби провести 26-ту сесію Конотопської міської ради більшість депутатів провела «власну сесію» у приміщенні Конотопської районної ради. Вони проголосували за дострокове припинення повноважень міського голови Артема Семеніхіна та секретаря міської ради Олени Багрянцевої. Також ухвалили бюджет, затвердили деякі міськи програми, обрали нового секретаря міської ради та заступників міського голови. Секретарем КМР стала Тетяна Сизон, а заступниками міського голови — Тарас Омельченко (перший заступник), Інна Пащенко та Володимир Максименко.

— Ви були одним із претендентів на посаду секретаря Конотопської міської ради. Ви задоволені розподілом керівних посад?

— Коли група депутатів йде до спільної мети, а у нашому випадку — це вивести місто з кризи, і опиняється за крок до її реалізації, то особисті амбіції відходять на другий план. Усі, хто зараз увійшов до виконавчих органів, у повній мірі беруть на себе відповідальність. Я у певних питаннях несу навіть більшу відповідальність, ніж секретар міської ради. Секретар міськради — це більше все-таки і політична посада, і там ще є робота з депутатами. Зрозуміло, що людина виконує обов’язки міського голови. Я ж маю займатися виконавчою гілкою влади, щоб допомогти секретареві саме по довіреному мені профілю.

— За які саме галузі життєдіяльності міста вас призначили відповідальним?

— Є розпорядження міського голови, це назва ухваленого документу, щодо розподілу обов’язків між заступниками. Я згідно цього розпорядження відповідаю і керую фінансовим управлінням, управлінням ЖКГ та відділом з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення і взаємодії з правоохоронними органами. У колі моїх обов’язків також всі комунальні підприємства. Легких напрямків не буває, але мене не лякають труднощі, я маю чітке уявлення, що саме робити. Хоча, як перший заступник, я несу відповідальність за все, і так має бути. Допомагати моїм колегам, які вперше на керівних посадах  — мій обов’язок.

—  Які управлінські рішення Вам довелося ухвалювати у першу чергу?

— Ситуація у місті була дуже складною. Особливо — із трамвайним управлінням. Зараз є проблеми у галузі ЖКГ, у Конотопі кілька місяців не було профільного заступника за цим напрямком. Серйозні рішення доводилося ухвалювати у стислі строки. Станом на 14 вересня по КТУ [Конотопське трамвайне управління — ред.] вдалося погасити орієнтовно 70% заборгованості за електроенергію «Сумиобленерго». Зарплата працівникам підприємства виплачена включно до першого серпня. Рух трамваїв відновлено. Зараз підуть кошти на поточний ремонт трамваїв і депо. Зауважу, вже більше тижня кошти з міського бюджету — на рахунках КТУ.

— Ваше призначення відбувалося в «екстремальних умовах». Як Вас у якості керівника зустріли працівники підконтрольних управлінь, відділів та підприємств? Чи були факти саботування роботи?

— Так, зі сторони тепер уже екс-керівника трамвайного управління був факт саботажу. Григорій Хоменко тиждень не міг перерахувати гроші і погасити заборгованість перед «Сумиобленерго». Борг, з урахуванням штрафів, становив 3,5 мільйона гривень. У мене щодня були перемовини із керівництвом «Сумиобленерго». Вони не могли зрозуміти, чому за наявності коштів на рахунках і цілковитого сприяння міського керівництва борг за електроенергію не сплачувався. Це стало однією з причин розірвання контракту із Григорієм Хоменком. Наразі новопризначений керівник КТУ Ігор Назаренко вже отримав  право підпису, і проплата за електроенергію пішла на рахунки «Сумиобленерго».

Щодо працівників апарату міської ради, то тут жодних фактів перешкоджання моїй роботі не було. Тут кожен знає свою роботу. Просто держслужбовці отримували неправильні команди, їм озвучувались не ті цілі, до яких треба йти. Ніхто не перевіряв ефективність їх роботи. Ми всі працюємо на місто. Є повне порозуміння з апаратом міської ради.

Я не тиран, не авторитарний лідер, але налаштований ставити чіткі завдання. Якщо вони не будуть виконуватися — будуть ухвалюватись кадрові рішення. Я зараз не кажу про саботаж. Місто зараз в такій ситуації, що недостатньо ефективна робота будь-кого з держслужбовців може призвести до негативних, у тому числі і фінансових, наслідків для Конотопа.

— Чи можливе, на вашу думку, поновлення Артема Семеніхіна на посаді у судовому порядку?

— Не хочу нічого прогнозувати. Є судова система. Суди у нас незалежні, їм вирішувати. Артем Семеніхін подав основний позов до Сумського адміністративного суду. Моя позиція така: два роки все, що робилося у сфері місцевого самоврядування зі сторони міського голови на 80% не відповідало етиці, моралі чи законам.

За нашим досвідом можна переписати Закон України «Про місцеве самоврядування», адже не багатьом містам доводилося зіштовхуватися з такими прецедентами і нахабним нехтуванням закону. Якщо не виконується норма закону, то має бути відповідальність посадової особи, яка порушує. Коли цього немає — починається цілковитий «бєспрєдєл». Це те, що відбувалося у Конотопі. Ніяких сесій міської ради у нормальному розумінні не було. Підготовлене пленарне засідання міської ради — це коли всі основні питання вирішені в комісіях, в робочому порядку, а далі вже «приймаються» чи «не приймаються» депутатами на голосуванні.

В регламенті Конотопської міської ради — жодного слова про те, де саме має проводитися пленарне засідання. Тому я не вбачаю ніякого порушення у тому, що засідання 28 серпня відбувалося у райдержадміністрації. Артем Семеніхін сам грубо порушував регламент, перешкоджав роботі депутатського корпусу і зрештою самоусунувся. Я вважаю, що проведення не лише пленарного засідання, а й сесії, яка тривала з квітня, було цілком обґрунтованим в юридичному сенсі. Все було згідно норм закону. Тому я не сумніваюся у своїй легітимності.

— У місті розпочався ремонт окремих ділянок доріг. Що вже встигли зробити та якою буде подальша дорожня стратегія?

— На 27-й сесії ми включили перелік доріг в Програму розвитку і реформування галузі ЖКГ. Ми ухвалили рішення включити до неї всі дороги з твердим асфальтовим покриттям. Всі дороги будуть підготовлені до зимового періоду. Також ми проводимо паспортизацію прибудинкової території і виявляємо факти і об’єми для проведення поточного ремонту. Обсяг робіт величезний. Ми відвідаємо кожен двір, подивимося, де можна просто зробити ямковий ремонт. Але у нас є такі двори, де покриття потребує капітального ремонту, і по місту таких чимало.

А ще у планах — паспортизація тротуарів. В першу чергу мова йтиме про центральну частину міста. Отже, зараз ми починаємо поточний ремонт доріг, паралельно триває паспортизація прибудинкових територій: визначаємо об’єми, визначаємо фінансування, терміни виконання робіт та відповідальних. Подивимося на погодні умови та, скільки встигнемо, будемо проводити ремонт прибудинкових територій.

— Ви вважаєте, що кризу у місті створили штучно?

— Так, штучно створена криза у минулому році була зокрема з котельнею «Сім вітрів». Штучно створена криза була із вуличним освітленням, коли його у сусідньому кабінету з комп’ютера начальника ЖКГ просто вимкнули. Штучно створена криза із трамвайним управлінням.

Подивіться брифінг міського голови після 22-ї сесії Конотопської міської ради. Там він говорить: «Дякую депутатам, на сесії вони одноголосно підтримали рішення про виділення коштів трамвайному управлінню». Мова йшла про майже три мільйона гривень. Зазначалося, що вже наступного дня трамваї мали б відправляти на ремонт. Ніякого ремонту вагонів не було, а виділені кошти так і залишилися на рахунках управління економіки, навіть не були переведені на рахунки КТУ.

Штучно створена криза була також із постачанням інсуліну. По Україні однакова ситуація з інсуліном: не приходять вчасно з держбюджету кошти, але всюди інсулінозалежні, особливо діти, його отримують. У Конотопі ж була пряма вказівка, щоб людям інсулін не видавали, навіть за готовності аптечної мережі йти на поступки. Я не хочу говорити зараз про юридичні тонкощі, але аморальність того, що відбувалося у місті, переходила усі межі.

— На минулій сесії депутатський корпус визначився із розміром посадових окладів секретаря міської ради та заступників міського голови. Якою буде зарплата новопризначених посадовців?

— Так, міська рада справді ухвалила рішення про оклади згідно постанови Кабміну. Мені призначили зарплату у сумі 9800 гривень. Все згідно закону. Премія буде максимум 10%. Ніяких 70 і 300%, як це було раніше, не буде.


Читайте також: Стало відомо, які зарплати ухвалили для нової влади у Конотопі


— Чи готовий Конотоп до опалювального сезону?

— У Конотопі три теплопостачальні організації: «Теплогарант», «Тепловодопостач» та ДП «Авіакон».

Найпроблемнішим завжди був «Тепловодопостач», перед початком кожного опалювального сезону там були катастрофічні борги за газ. Наразі заборгованість за газ становить 2 мільйони гривень, що у порівнянні з минулими роками — незначна сума. Лічильники повірені, загалом підприємство готове до опалювального сезону. Тому за «Житломасив» я спокійний.

ДП «Авіакон» нарешті провело тендер та закупило теплові лічильники. Зауважу, що у Конотопі досі не було створено штаб з підготовки до опалювального сезону. Наразі його створено за моєї ініціативи, за підписом секретаря Конотопської міської ради. Ми вже провели друге широкоформатне засідання. Кожному поставлені завдання під особисту відповідальність. Можливо, до початку опалювального сезону і не встигнуть, але 36 лічильників на будинки «Авіакон» установить.

Найголовніша наша проблема — КП «Теплогарант». Його борг за газ компанії «Нафтогаз України» становить 50 мільйонів гривень. Для порівняння, всі теплопостачальні організації Сумської області винні 300 мільйонів. На початку минулого опалювального сезону заборгованість не перевищувала 12 мільйонів гривень. Тобто орієнтовно від 36 до 38 мільйонів боргу підприємство накопичило з незрозумілих поки-що причин.

— Як ця заборгованість вплине на постачання тепла в оселі конотопців?

— Хочу заспокоїти містян: маємо три варіанти вирішення проблеми, в тому числі і реструктуризацію боргу. Можу твердо сказати, що договір з «Нафтогаз України» буде підписано і опалювальний сезон стартує вчасно. Це наша відповідальність, наша робота, і ми з нею впораємося.