googlePlayTopkonotop
TopKonotop
Безкоштовний додаток для Android
Встановити

Закон і реальність: Чому у Конотопі неможливо сортувати сміття?

04 квітня 2018 • Ольга Тарасенко
 1699
З 1 січня 2018 року згідно чинного законодавства мала б запровадитися практика роздільного сортування сміття. На календарі квітень, але нових баків для пластику, скла, картону та інших видів твердих побутових відходів немає у жодному мікрорайоні.


Конотопці продовжують позбавляютися непотребу по-старому, проте зізнаються: якби були створені належні умови — ініціативу підтримали б. Ось що вони кажуть про сміттєві нововведення:

«Я готовий сортувати, якщо біля сміттєвих баків наведуть лад, щоб було кидати окремо пляшки, окремо скло, картон».

«Я дійсно за те, щоб було сортування сміття. Для мене не буде проблемою  викинути окремо пляшки чи інші види сміття».

«Начебто не погана ініціатива за умови, що будуть сміттєпереробні заводи, які зможуть взяти на себе цю відповідальність».

«Це ж треба тепер будувати декілька заводів: один перероблятиме одне, інший — друге. Якщо ми навіть поставимо 5 ящиків, їх вміст все одно висипемо в одну купу. То який сенс?»

***

І попри очевидне схвалення містян, нова поправка до Закону України «Про відходи» у Конотопі, схоже, запрацює нескоро. Адже для таких високих матерій, як сортування, перероблення і утилізація сміття, міська інфрастурктура, м'яко кажучи, не готова.

«Якщо людина буде сортувати ці відходи і класти  все це в один контейнер, то вона сміття сортує м'яко кажучи умовно, тобто все одно воно все буде викидатися в один контейнер. Навіть, якщо у нас стоятимуть контейнери на кожний папірець — все одно все буде залежати від людини» — зауважив начальник управління ЖКГ Конотопської міської ради Вадим Фещенко.

Днями міський голова Артем Семеніхін взагалі заявив, що над Конотоп зависла загроза сміттєвого колапсу. За даними посадовця, термін експлуатації сміттєвого полігону, на який нині вивозиться увесь міський непотріб, збігає за півтора роки.

«У нас існуючий сміттєвий полігон знаходиться в катастрофічному стані і він буде закритий через півтора роки. Коли ми будемо будувати новий полігон, я не знаю» — каже очільник міста.

Один із співвласників єдиного у місті сміттєвого полігону Олег Яременко у телефонній розмові зазначив, що дія договору на вивіз сміття і справді збігає за півтора роки. А от чи буде підписуватися новий, — залежатиме виключно від заповненості сміттєзвалища.

«Перенасыщенный полигон просто.Всё будет зависеть за эти полтора года, как будет накопление полигона происходить, с какой интесивностью будет происходить. Трудно сказать, с каждым днём количество мусора увеличивается», — каже Олег Яременко.

А от альтернатив і так переповненому сміттєзвалищу «Флори» наразі немає. В планах місцевої влади — будівництво нового полігону на ділянці землі у напрямку селища Підлипного. Згідно проекту, там також буде розташована і сміттєсортувальна лінія.

«У нас було рішення сесії від 28 вересня 2012-го року про те, щоб визначити ділянку під полігон твердих побутових відходів. Це ділянка приблизно 10 гектарів і загальною місткістю на 600 тисяч тон. Тобто на наступні 20 років цього  в принципі має вистачити <....> Але до всього цього там ще потрібно робити cміттєсортувальну лінію» — каже Вадим Фещенко.

Але наразі навіть перші кроки для реалізації цієї  дороговартісної ініціативи зробити неможливо, адже у місті і досі не прийнятий бюджет на 2018-й рік. Окрім цього не зрозуміло ще й те, чи взагалі потягне  «конотопська казна» такі колосальні видатки — будівництво вартуватиме близько 50 мільйонів гривень.

На єдине діюче у місті світтєзвалище десятки сміттєвозів щодня везуть сюди все нові й нові гори непотребу. Місця для нього там і справді бракує, то ж свіжоприбулі відходи ретельно трамбуються за допомогою спецтехніки. Радіють тонам смердючого вантажу з міста хіба що зграї ворон та бродячих псів.

А поки в українських містах переймаються тим, де зберігати та як сортувати сміття, у Ірпіні, наприклад, на непотребі вже навчилися заробляти...